В ортодонтската ни практика ежедневно се убеждаваме в правотата на поговорката "Насила хубост не става". Родителят може да дава пари, ние да поставяме брекети, ластици и дъги, но без желание от страна на пациента - неуспехът е сигурен.Детето или тийнейджърът е човекът, който трябва да полага ежедневни грижи първо да не отлепи брекетите и второ да поддържа зъбите чисти. Брекетите сами по себе си не развалят зъбите, но когато има пропуски в хигиената, те влошават ситуацията.
Бели петна и кариес, които са се развили покрай брекета, защото не е било почиствано там. Брекетите, ластиците, верижките и дъгите могат допълнително да задържат хранителни остатъци, когато не се четка правилно или редовно.
Преди да се започне ортодонтско лечение трябва детето да има изградени навици за миене сутрин и вечер и всички кариеси да са излекувани.
Как да се грижим за зъбите си, когато носим брекети?
- Мийте зъбите си като професионалисти: Сутрин и вечер преди сън, взимайте четката и пастата и се захващайте за работа. Пастите с избелващ ефект не са подходящи по време на лечение- препоръчваме паста, която съдържа флуор. Когато сте с брекети минавайте отделно веднъж над брекетите и веднъж под брекетите, защото понякога пациентите старателно търкат самият брекет, но между него и венеца остава храна. Никакво ядене след измиване на зъбите вечер!
- Конецът за зъби е вашият най-добър приятел: Има специални конци за хора с брекети, така че няма извинения. Ако имате възможност закупете орален душ без кабел, защото е много удобен и лесно отстранява храна останала между зъбите.
- Внимавайте с храната: Някои неща просто не са за вас докато сте с брекети. Лепкавото и твърдото е в списъка с “не”. Газираните напитки и енергийните ги избягвайте дори и да не носите брекети или поне изплаквайте устата си с вода след консумация .
- Посещавайте зъболекаря си: Той е като ваш личен треньор за здрави зъби. Не пропускайте профилактичните прегледи!
Венецът е разрастнат и подут вследствие на дразненето от
плаката по време на ортодонтското лечение.
Насоки за родителите:
- Разговаряйте : Обяснете им защо е важно да се грижат за зъбите си и че това не е просто каприз. Децата са натоварени с много ангажименти и задачи- училища, занимални, уроци и трябва да разберат, че здравето е в отделна категория и е приоритет. Тренировката по футбол може да бъде наваксана, но да се появи кариес или пулпит е перманентно последствие.
- Покажете им как: Личният пример е най-важното нещо, защото ако вие си миете зъбите веднъж дневно – как очаквате детето да го прави два пъти на ден?
- Направете го забавно за по-малките деца : Създайте игри и предизвикателства. Вземете си оцветяващата паста на Елгидиум.Тя се продава в България и клип с инструкции можете да гледате тук. Който има повече останала плака трябва да измие чиниите или да свърши друга задача... след като си доизмие зъбите, разбира се!
- Похвалете ги: Всеки обича да бъде оценен, така че не забравяйте да ги похвалите, когато се справят добре.
Това не е резултат от еднократно пропускане на миене или "нямаше време да си измие зъбите в училище". Това е стара плака и хранителни остатъци, вследствие на системно лоша хигиена.
Знаем, че в днешно време животът е сложен и родителите имат все повече и повече отговорности и все по-малко помощ, но трябва да бъдем реалисти.Независимо колко сте платили за ортодонтско лечение не може да се делегира изцяло отговорността за личната хигиена върху доктора. Ние се виждаме веднъж месечно, което е достатъчно за мотивация, корекция и проследаване, но няма как да следим ежедневното миене.
Ако преди да се поставят брекетите детето има изградени навици за миене сутрин и вечер няма да трябва посредата на лечението да възникват неприятни разговори и родителите да ни питат "Еми аз ли да му мия зъбите?Той е голям."
Уви, не можем да следим дали зъбите се мият провилно вкъщи.
Все
Когато вкъщи не може да се реши проблемът с хигиената ни се оставят само два неприятни варианта – да продължим лечението и всеки месец да си повтаряме едно и също (Миеш ли? Емиии…) и да си затваряме очите за все по влошаващата се ситуация, но да „подредим зъбите“ или да бъдем лошото ченге и да прекратим лечението сваляйки брекетите преждевременно, но давайки шанс на хигиената да се подобри. И в двата случая нито пациентът ще е доволен, нито ние.
И за финал...
Влошаването на оралната хигиена по време на лечение не е непоправимо, фатално събитие и ако своевременно се вземат мерки няма да има негативни последствия. Ако вече "белята" е станала и има бели петна ние препоръчваме след вечерното измиване пациентът да намазва тънък слой от ToothMousse и да го остави да действа през нощта. При редовно ползване и по-малка деминерализация на емайла петната могат да изчезнат напълно. Друг вариант е петната да се обработят от стоматолог с Icon. Ако се е появил кариес той трябва да се излекуван при първа възможност.
Понякога белите петна се повлияват добре от обработка с Icon